PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32225}

Pianista

The Pianist
8,3 603 044
oceny
8,3 10 1 603044
7,8 45
ocen krytyków
Pianista
powrót do forum filmu Pianista

Mam pytanie
w ciekawostkach Filmwebu o filmie Painista
napisane jest że film ten został zakazany w Egipcie ?
ktoś potrafi to wytłumaczyć?+

QkiMoonster

Nie wiem więc będę strzelał (nie traktuj więc mojej wypowiedzi jako wyroczni). Wielu islamistów neguje Holokaust więc możliwe, że to dlatego?

QkiMoonster

W całym świecie arabskim "Listę Schindlera" uznano za żydowską propagandę być może z tego samego powodu zakazano "Pianisty".

ocenił(a) film na 10
QkiMoonster

Araby nie bardzo przepadają za żydkami, np. jesli masz w paszporcie pieczątkę, że byłeś w Izraelu, to zapomnij o wjeździe do Egiptu.
Poza tym, zaraz po powstaniu państwa Izrael, po II wojnie, doszło do konfliktu zbrojnego m.in. z Egiptem.

xaphon

No, gdyby dla przykładu Katalończycy nagle zapragnęli kupić sobie państewko na Mazowszu bo tak, to raczej Wielkopolanin te nie byłby zachwycony.

ocenił(a) film na 7
squeeze2

Co ma piernik do wiatraka?

ocenił(a) film na 9
LubieLola

To, że Żydzi nie mają żadnego prawa do terenów, na których znajduje się obecnie państwo Izrael, i Arabowie mają prawo mieć do nich pretensje.

ocenił(a) film na 7
kosmita_71

Wiem o tym, tylko autor tematu pyta się dlaczego ten film jest zakazany w Egipcie a nie dlaczego Arabowie walczą z Żydami w Izraelu.

ocenił(a) film na 9
LubieLola

Owszem - i to jest właśnie odpowiedź na to pytanie: tak Egipcjanie jak Arabowie z okolic Palestyny są muzułmanami i traktują Żydów na tych terenach (moim zdaniem słusznie) jako intruzów. Egipcjan co prawda problem ten nie dotyczy bezpośrednio, ale na pewno czują solidarność z Palestyńczykami jako wyznawcami tej samej religii. (Śmiem podejrzewać, że dla mieszkańców bliskiego wschodu więzi religijne są ważniejsze niż ojczyźniano-narodowe, tak jak u nas jeszcze w XVII w.)

ocenił(a) film na 7
kosmita_71

Dobra nie rozumiemy się.

ocenił(a) film na 9
LubieLola

Czego tu nie rozumieć? Żydzi bezprawnie zajmują ziemię należącą do muzułmańskich Palestyńczyków, więc muzułmańscy Egipcjanie, jako solidarni z nimi, zakazują u siebie filmu o Żydach. Taka jest właśnie odpowiedź na pytanie postawione w temacie. A jeśli chodzi o wypowiedź squeeze2, to opisana przezeń teoretyczna sytuacja z Katalończykami i Mazowszem jest analogiczna do rzeczywistej sytuacji z Żydami i Palestyną.

ocenił(a) film na 7
kosmita_71

Squeeze2 tłumaczy dlaczego jest taka sytuacja w Izraelu, nie odpowiada na pytanie dlaczego Egipt zakazuję "pianisty", o to mi chodziło. Bez odbioru.

ocenił(a) film na 9
LubieLola

Wywiązała się z tego calkiem niepotrzebne pseudointelektualna wymiana zdań, Otrzymałem odpowiedź na pytanie które zadałem.
Jak dla mnie odpowiedzi typu że jesteś intruzem bo wyznajesz inną wiarę są zupełnie nie potrzebne. Tak właśnie brząmią kosmiczne poglądy kosmity_71.
Koniec dyskusji

użytkownik usunięty
QkiMoonster

nie dla tego, że jest innego wyznania

ocenił(a) film na 10
kosmita_71

Nie mają prawa? Historia Izraela nie zaczyna się w 1948 roku, gdyż dzieje państwa żydowskiego sięgają dalekiej starożytności, gdy kraj zajmował w okresie świetności tereny dzisiejszego Izrael, Autonomii Palestyńskiej oraz Jordanii. Izrael w ciągu tego czasu albo rozkwitał lub ulegał silniejszym sąsiadom jak Babilończycy czy Rzymianie, ci ostatni w pierwszych wiekach naszej ery po licznych powstaniach zburzyli Świątynie Jerozolimską oraz zmusili ludność żydowską do tułaczki po świecie. Czy gdyby naród polski spotkał identyczny los również twierdziłbyś, że Polacy nie mają praw do dawnych terenów?

ocenił(a) film na 9
Skandal

Gdyby naród polski został zmuszony do opuszczenia swoich ziem, a potem minęło by przeszło 2000 lat jego bytności poza nimi, podczas których osiedliłyby się na ziemiach polskich całkiem inne ludy, musiałbym uznać, że nie mamy prawa odbierać im ich ziemi, na której żyją od pokoleń, tak samo jak np. Niemcy nie mają prawa do terenów Europy, gdzie w V w. istniały państwa plemienne germańskich szczepów (jak państwo Wandalów w Afryce Płn., czy Wizygotów w Hiszpanii). Ja zadam Ci zupełnie inne pytanie: gdyby okazało się, że istnieje jakiś lud, który 2000 lat temu zamieszkiwał ziemie polskie, lecz został podbity i wyparty przez plemię Polan, i którego członkowie wędrowali po świecie i nagle zażyczyliby sobie utworzyć tu swoje państwo, uznałbyś jego prawa do ziem polskich?

kosmita_71

Jak możesz uważać że tylko muzułmanie mają słuszność do tych terenów, przypominam że były wojny arabskie i Izrael pokonał te koalicję sam min. Egipt w 6 godzin niszcząc wszystkie lotniska i bazy wojskowe, cała koalicja poniosła klęskę na czele z arabia Saudyjska, Syria, Jordanią, libanem a nawet silnym iranem

ocenił(a) film na 10
QkiMoonster

Ogólnie to wszystko z tym zakazywaniem to jedna wielka bzdura, bo czy m się to podoba czy nie to tak przedstawia się historia i zakazywanie jej pokazywania to okłamywanie własnego narodu.

aqu32

historię piszą zwycięzcy - w tym wypadku Żydzi

ocenił(a) film na 10
gdyz

Historia jest tylko jedna. Przy tak przygniatających dowodach jakie istnieją, próba jej negowania jest zwykłym kłamstwem.

aqu32

jasne, powiedz to antropologom, paleontologom i ogólnie teoretykom w tych dziedzinach - dla nich historia zmienia się z dnia na dzień. a to jakie fakty są ukazywane zależy od tych którzy rządzą światem! a Żydzi rządzą odkąd istnieją - tylko że tego faktu nie ujawniają.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones